Read Üç Renkli Deniz by Wally Lamb Free Online


Ebook Üç Renkli Deniz by Wally Lamb read! Book Title: Üç Renkli Deniz
Loaded: 1517 times
Reader ratings: 7.1
The author of the book: Wally Lamb
Edition: Okuyan Us Yayınları
Date of issue: 2014
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 4.45 MB
City - Country: No data

Read full description of the books:



Oh ailesi, görünüşte diğerlerinin çoğu gibi hayalleri, çabaları ve rutinleri olan sıradan bir aileydi...

Ta ki sır ve yalanlardan kurdukları o duvardan tek bir tuğla çekilene kadar. Orta yaşlı bir kadın, 27 yıllık bir evlilik ve 3 çocuğun ardından başka bir kadına aşık olur ve onunla evlenmeye karar verirse ne olur?

"Kendime karşı bu kadar sert olmayı bırakmalıyım. Viveca'yı seviyorum. Orion'u da sevdim… Ama neden? Çünkü beni kanatlarının altına almıştı. Çünkü hayatımda ilk kez bir erkekle ilişkide olmak eğlenceliydi. Güvenliydi."

Bir eş, anne ve aykırı bir ressam olan Annie Oh, Manhattan'ın en başarılı, varlıklı ve cüretkâr galeri sahibine, hemcinsi Viveca'ya aşık olduğunda, ailesini alt üst edecek ve yıllar içinde biriktirilmiş tüm sırları ortaya dökecek süreci başlatır...

"İlişkimiz seksten çok daha fazlası. Beni seviyor, ben de onu. Ona güveniyorum. Burada olmadığı zaman onu çok özledim. Uzakta olduğu zaman Orion'u nasıl özlediysem, öyle özledim. Aşk denilen şey bu mu?"

Wally Lamb, mizahî bir anlatım ve müthiş bir şefkatle, travma ve kayıp sonrası umudu ve kurtuluşu bulmak için çırpınan insan hâllerinin özünü yakalıyor. Üç Renkli Deniz klasik bir Wally Lamb romanı; sevgiyi ve hayatın anlamını bulmak için karmaşık insan kalbinin derinliklerine inen, elinizden bırakamayacağınız bir başyapıt.

"Lamb, kendine özgü zeki diliyle, karakterlerini ve okuyucularını umut, kurtuluş ve şok edici şiddet ve taciz anlarına götürüyor… Etkileyici."
- Minneapolis Star Tribune-


Download Üç Renkli Deniz PDF Üç Renkli Deniz PDF
Download Üç Renkli Deniz ERUB Üç Renkli Deniz PDF
Download Üç Renkli Deniz DOC Üç Renkli Deniz PDF
Download Üç Renkli Deniz TXT Üç Renkli Deniz PDF



Read information about the author

Ebook Üç Renkli Deniz read Online! Wally Lamb is the author of She's Come Undone, The Hour I First Believed, and I Know This Much Is True. Two were featured as selections of Oprah's Book Club. Lamb is the recipient of the Connecticut Center for the Book's Lifetime Achievement Award, the Connecticut Bar Association's Distinguished Public Service Award, the Connecticut Governor's Art Award, the Barnes & Noble Writers for Writers Award, the 1999 New England Book Award for Fiction, and the Missouri Review William Peden Fiction Prize.

He was the director of the Writing Center at the Norwich Free Academy, Norwich, Connecticut from 1989-1998, and an Associate Professor of Creative Writing at the University of Connecticut’s English Department. He holds a B.A. in Education and an M.A. in English from the University of Connecticut and an M.F.A. in Writing from Vermont College.

Lamb has served as a volunteer facilitator for a writing workshop at the York Correctional Institute, a maximum-security prison for women, in Niantic, Connecticut since 1999. He has edited two collections of autobiographical essays entitled Couldn't Keep It to Myself: Testimonies from Our Imprisoned Sisters (2003) and I'll Fly Away (2007).

Lamb currently lives in Mansfield, Connecticut with his wife, Christine Lamb, and their three sons, Jared, Justin and Teddy.


Reviews of the Üç Renkli Deniz


FRANKIE

Not when you can say the book is better.

OWEN

Poignant book.

ABIGAIL

Do you need a book to diversify your evening? Maybe you found her.

CALLUM

One of my favorite

AMELIA

There are some interesting pages




Add a comment




Download EBOOK Üç Renkli Deniz by Wally Lamb Online free

PDF: -renkli-deniz.pdf Üç Renkli Deniz PDF
ERUB: -renkli-deniz.epub Üç Renkli Deniz ERUB
DOC: -renkli-deniz.doc Üç Renkli Deniz DOC
TXT: -renkli-deniz.txt Üç Renkli Deniz TXT