Read Hoşça Kal Güzel Aydınlık by Jorge Semprún Free Online


Ebook Hoşça Kal Güzel Aydınlık by Jorge Semprún read! Book Title: Hoşça Kal Güzel Aydınlık
Loaded: 1585 times
Reader ratings: 6.8
The author of the book: Jorge Semprún
Edition: Can Yayınları
Date of issue: 2000
ISBN: No data
ISBN 13: No data
Language: English
Format files: PDF
The size of the: 26.20 MB
City - Country: No data

Read full description of the books:Jorge Semprun, iç savaş yıllarında ailesiyle İspanya'dan Fransa'ya göç eder. Ancak Semprun ailesi orada hiç hoş karşılanmaz; kuşkuyla, küçümsemeyle bakılan İspanyol 'kızılları'dır onlar. Bu serüven, o sıralar bir çocuk olan yazar için geride bıraktığı ülkeye ve ölmüş annesine dayanılmaz bir özlem, yeni tanıştığı Fransız kültürü ve insanına karşı bir çekinme duygusunu da birlikte getirir. Ancak, çok geçmeden, Fransız dili, Fransız şiiri, coşkulu bir tutkuya dönüşür ve genç Semprun, bu dilde yeniden doğar. Onu bir başka tutku daha beklemektedir: Paris. Bu büyüleyici başkenti keşfe çıkan delikanlı, aslında yaşamla tanışır. Anıtları, kitapçıları ve sokaklarıyla Paris, bu anılar kitabının başkahramanı gibidir. Paris sokaklarında, kafasında Rimbaud'nun ve Baudelaire'in şiirleriyle, Andre Gide'in satırlarıyla dolaşır. Bu anı-romanda Jorge Semprun, çocuk yüreğinde sürgünün giderek büyüyen acısı, Fransız dili ve edebiyatına karşı giderek derinleşen sevdasıyla olduğu kadar, gençliğinden başlayarak gönül verdiği komünizmle de hesaplaşan bir aydın olarak karşımıza çıkıyor. Komünizme yönelttiği ince ve duyarlı eleştirinin gerisinde Avrupa'nın çalkantılı bir döneminin tanıklığını da buluyoruz.


Download Hoşça Kal Güzel Aydınlık PDF Hoşça Kal Güzel Aydınlık PDF
Download Hoşça Kal Güzel Aydınlık ERUB Hoşça Kal Güzel Aydınlık PDF
Download Hoşça Kal Güzel Aydınlık DOC Hoşça Kal Güzel Aydınlık PDF
Download Hoşça Kal Güzel Aydınlık TXT Hoşça Kal Güzel Aydınlık PDFRead information about the author

Ebook Hoşça Kal Güzel Aydınlık read Online! Jorge Semprún (Madrid, 1923-París, 2011) fue testigo de algunos de los peores cataclismos políticos del siglo xx y participó activamente en la lucha contra los totalitarismos. Hijo de una familia de la alta burguesía, el estallido de la guerra civil le condujo al exilio en Francia. Miembro activo de la Resistencia francesa contra la ocupación nazi, es detenido y enviado a Buchenwald, donde permanece prisionero hasta abril de 1945. Tras la liberación, convertido ya en militante comunista, será durante los años cincuenta una pieza fundamental de la lucha clandestina contra la dictadura franquista. Sin embargo, tras advertir los métodos dictatoriales que empleaba el propio Partido Comunista, y enfrentado a Carrillo, acabó expulsado del partido, junto con Fernando Claudín. Jorge Semprún inició en los años sesenta una carrera literaria en la que explora las tragedias y los horrores de la historia reciente con títulos tan imprescindibles como La escritura o la vida, Aquel domingo o El largo viaje.

Jorge Semprún Maura was a Spanish writer and politician who lived in France most of his life and wrote primarily in French. From 1953 to 1962, during the era of Francisco Franco, Semprún lived clandestinely in Spain working as an organizer for the exiled Communist Party of Spain, but was expelled from the party in 1964. After the death of Franco and change to a democratic government, he served as Culture Minister of Spain from 1988 to 1991. He was a screenwriter for two successive films by the Greek director Costa-Gavras, Z (1969) and The Confession (1970), which dealt with the theme of persecution by governments. For his work on Z, Semprun was nominated for an Oscar. In 1996, he became the first non-French author elected to the Académie Goncourt, which awards an annual literary prize.


Reviews of the Hoşça Kal Güzel Aydınlık


OSCAR

Why do you ask me to drive a phone?

IBRAHIM

Another one-time book, but it was interesting.

SOPHIE

The book is very deep! Tip for Reading.

WILLIAM

The book has disappointed, little new, lots of water!

ISOBEL

The book is really worthy of the bestseller!
Add a comment
Download EBOOK Hoşça Kal Güzel Aydınlık by Jorge Semprún Online free

PDF: hoa-kal-gzel-aydnlk.pdf Hoşça Kal Güzel Aydınlık PDF
ERUB: hoa-kal-gzel-aydnlk.epub Hoşça Kal Güzel Aydınlık ERUB
DOC: hoa-kal-gzel-aydnlk.doc Hoşça Kal Güzel Aydınlık DOC
TXT: hoa-kal-gzel-aydnlk.txt Hoşça Kal Güzel Aydınlık TXT